Henryk Słowiński urodził się 8 maja 1926 roku, w Lipnikach (pow. kostopolski) na Wołyniu. W wieku 17 lat walczył w szeregach oddziału samoobrony, pod dowództwem Władysława Kochańskiego, ps. “Bomba”.
Był obrońcą Lipnik, Huty Stepańskiej, Starej Huty i Moczulanki. W styczniu 1943 roku wstąpił w szeregi 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, uczestniczył w bitwie pod Moczulanką 16 listopada 1943 r.
Po wojnie dalej bardzo aktywny, jest autorem licznych publikacji o historii Wołynia, inicjatorem wielu pomników poświęconych czynowi Dywizji, samoobronie na Wołyniu i losom Polaków na Wołyniu. Zasłużył się również, upamiętniając pomnikami m.in. żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, ofiary ludobójstwa na Kresach Wschodnich, nauczycieli na Kresach Wschodnich. Inicjator uczczenia na Dolnym Śląsku 27 Dywizji oraz jej żołnierzy poprzez nadanie imion ulicom oraz wmurowanie tablic pamiątkowych. Zasłużony dla pojednania polsko-ukraińskiego, polsko-czeskiego i polsko-niemieckiego.
To między innymi z jego inicjatywy upamiętniono ofiary pomordowane na Wołyniu. Pomniki i krzyże stanęły w dziesiątkach wsi i miejsc, gdzie ginęli Polacy. Wielokrotnie apelował o pamięć o ofiarach ludobójstwa na Kresach Wschodnich.
Zmarł 18 sierpnia 2018 roku we Wrocławiu.